És, ha, most, a napokban nem vált volna kétségessé az, amit annyira vártam, ami éltetett: hogy a szünetben felugrom Pestre, s ott téged is megláthatlak, ha "csak" színpadon is,... akkor talán még mindig azt hinném, hogy már túlvagyok rajtad - "kiéreztelek", kiírtalak magamból. De úgy látszik: mégsem.
2010. június 30., szerda
1969. március 31.
És, ha, most, a napokban nem vált volna kétségessé az, amit annyira vártam, ami éltetett: hogy a szünetben felugrom Pestre, s ott téged is megláthatlak, ha "csak" színpadon is,... akkor talán még mindig azt hinném, hogy már túlvagyok rajtad - "kiéreztelek", kiírtalak magamból. De úgy látszik: mégsem.
2010. június 29., kedd
1969. március 25. különféle szerepek
2010. június 27., vasárnap
1969. március 15. Berstein hangján és színpadon túl
2010. június 26., szombat
1969. március 11. "Lear szegény kis bolondja"
Nem tudom, miért van ez, illetve az lenne furcsa, ha nem így lenne, számomra, hogy úgy érzem, mintha a testvérem lennél. (Azt hiszem, külsőre is hasonlítunk.) S ha tényleg a testvérem lennél - akkor is szeretnélek. Talán ugyanígy. De azért jó, hogy nem vagyunk azok... (megnyugodtam, némileg... de ezt a "testvérszerelem" ügyet azért mégse értem..., vagy mégse szerelem...(?) (talán "duállélek" -sejtelem? - csak akkoriban ezekről még nem tudtunk, - csak megsejthettünk..? illetve több is volt ez mint megsejtés, egy nagyon erős rokonérzés, bizonyosságérzés... ez gondolkodtat el ma is...:) Hidd el, hogy itt valami törvényszerűségre bukkantam, és nem "őrülti rögeszmével" ragaszkodom hozzád. A törvényt nem én teremtettem, csak felismertem, mint valami természeti erőt, mely ellenállhatatlanul sodor hozzád. És ha te nem érzed így, csak azért lehet, mert nem ismersz.
2010. június 25., péntek
1969. (febr) március 1. Oresztesz a tévében
2010. június 24., csütörtök
1969. február 26. Ady műsor a tévében
2010. június 23., szerda
1969.február 25. Műsor előtti várakozás
2010. június 22., kedd
még mindig az első elnemküldött... folytatása....('69.01.28.)
2010. június 21., hétfő
első elnemküldött levél
Megtanultam előre a verset, hogy csak Rád figyelhessek, azalatt a néhány perc alatt míg a képernyő hoz. Az operatőr kedvezett; olyan premier plant adott rólad, ami már-már super-nak is beillett. (a hajadat le is vágta fent); s én minden esetre nem is tudtalak "egész"-nek felfogni, mert a szemed, az a hatalmas, domború pupilla, s aminek még a színét se tudom - külön élt, lángolt, akárcsak "akkor"... , ugyanúgy, mint mikor csak rám néztél. S én - ahelyett, hogy ebből a mindenkinek szóló, kamera előtti nézésből azt a következtetést vonnám le, hogy beidegzett, játéktekintet sodort a "csodába" (nem tudom másnak nevezni!!) -, a feje tetejére állítva mindent, bebeszélem magamnak, hogy ez a gépről jövő tekintet is nekem szól, én értem... együtt Ady soraival, és képes vagyok még abban is hinni, hogy:
A legszebb két tavaszi jószág,
Túlzás, betegség, de valóság"
Én értem, és "ránk" vonatkoztatom az utolsó szó túlságos kinyújtását (s az előzőek kérdőjeleit is sejtem.) (ó jaj, micsoda projekciók...)
Ne haragudj - de lehet, hogy túl-egyformák vagyunk. S ez az oka ennek a félreértéssorozatnak, amibe belekevertelek - talán akaratod ellenére - téged is. (Bárcsak jobban benne lennél az én veled kapcsolatos problémáimban.)
Vagy hazudnék magamnak több mint egy éve? (mááár?!)
(folyt. köv.) (azaz nem is tudom... elbizonytalanodtam, ezek a több mint 40 éves szövegek, amik eleve a z elnemküldés szándékával születtek, azaz közel se "publikálásra"... nem élek-e vissza ifjú-naiv(a) régi önmagammal:
(Vagy hazudnék több mint egy éve...)
....Amikor először írtam (neki) neked, azt tettem....
2010. június 20., vasárnap
1969. január 28.
2010. június 19., szombat
Az Ablakok c. regény kezdete....
huszonegy éves koromban kezdtem el ezt a regényt írni, a hatvanas évek elején, még egyetemistaként,
Azt hittem, ha egyszer végre megismerem megszűnnek a problémáim, ő megszünteti, s véget vet töprengéseimnek, hiszen ő az egyetlen, aki megért, aki megérthet.
Semmi sem történt úgy, ahogy előre elképzeltem. A találkozásunk sem…
A zürichi pályaudvaron állok, magányosan, a vonat, mely egyenesen Budapestről hozott egy idegen városba, idegen világba. Körülnézek. Sehol senki. Csak sínek, vonatok, vonatok, vonatok…”Nem vár-nak”- zakatol bennem még a vonatkerekek ritmusára az aggodalom.
Majd hirtelen egy sosem hallott hang ér el hozzám, valahonnan, felülről:
-Ágikám!
Furcsának tűnik, hogy itt, idegenben tudja valaki a nevemet. A vonatablakban egy fiatal, napszemüveges férfiarcot látok, s hallom ismét ugyanazt a hangot:
-Hogy kerültél oda? Rossz oldalon szálltál le! Várj! Maradj ott! Lemegyek hozzád.
Kezdek kijózanodni.
A napszemüveges „fiatalember” már előttem áll, s kénytelen vagyok az én drága, „öreg” nagybátyámmal azonosítani: „Ez ő. Hát ilyen.” – gondolom elégedetten. „Milyen fiatalos és jóképű!” – gondolom hozzá, kicsit szégyellve önmagam előtt is, hogy ez az első benyomásom róla ilyen természetű, annak ellenére (vagy talán épp azért), mert levelei után túlságosan elvont képet alkottam róla, azaz egyoldalút: egy gondolati lényét, minthogy csak a gondolatai jelenthették őt nekem.
Hányszor elképzeltem magamnak ezt a találkozást még otthon, kiszínezve eseménytelen, bezárt életem folytán oly gazdag fantáziám sokféle színeivel. Most, a valóság szürke volt: a pályaudvar, a ruháink, a talán kék eget is egy komor tető eltakarta. A gondolataim is szürkék voltak, lassúmozgásúak és unalmasan egyhangúak. A „nemvársenki” hangulatából nehezen ocsúdtam, ebből csak fokozatosan tudott kiemelni és egyben felemelni nagybátyám valóságos jelenléte. Ott állt előttem, és olyan távolinak tűnt mégis. Mintha egy maszk lett volna rajta, nem láttam a tekintetét, s az a kis hiányzó darab, amit eltakart arcából a fekete üveg, vonzóvá, titokzatossá, egyszersmind idegenné s kifürkészhetetlenné tette.
Nemsoká egy nagyon szőke, nagyon pisze, nagyon mosolygó női fej jelent meg a vonatablakban, integetett egész lényével, majd a pillanatok tört része alatt mellettünk termett. Ő volt a nagynéném.
Nehezen ébredeztem. Ez a buta, fordított helyzet: ők ugrálnak le a vonatról, értem, aki rossz helyen szállt le - felborított mindent. Ostobának éreztem magam, és ügyefogyottnak is, és ami a legkellemetlenebb volt: kicsit idegennek, legalábbis ahhoz a rózsaszínű elképzeléshez képest, amit korábban színezgettem magamnak.
Hallgattam. A vonat is hallgatott mellettem, izgalmaimról, a boldog türelmetlenségről, mit benne éltem át a hosszú úton.
De azért fokozatosan, alkalmazkodva a való helyzethez, birtokba vett valami egész másfajta érzés, mint az elképzelt, valami nagyon tömény, igazi jó érzés: a megérkezés öröme, mozdulatlansága, kiegyensúlyozott nyugalma.
Közben viszont körülöttem mozogni kezd minden: a vonatom kigördül a pályaudvarról, folytatva útját Bázel felé, nagybátyám megragadja kofferom, és lendületes léptekkel elindul vele a kijárat irányába. Én a nyomában baktatok, tipegő járású nagynénémmel, miközben megjegyzi csodálkozva:
-Nézd csak a nagybátyádat! Évek óta nem vett a kezébe koffert, s milyen boldogan cipeli most a tiéd! Hát, nagyon vártunk már, Ágikám, hidd el!- mosolyogva cseveg, csacsog, egyre, míg én alig figyelek arra, amit mond. „Milyen kedves! Milyen fárasztóan kedves.” - gondolom titokban. Megállapodunk a tegezésben. Megkönnyebbülten lélegzek fel. És megpróbálok feloldódni.
A pályaudvar éttermében ülünk. Eszembe jut, hogy meg kellene mosni a kezem - nem is tudom, miért, hiszen a vonatban, közvetlenül a megérkezésem előtt már megtettem. Nagynéném kivezet a mosdóba. Azt hiszem, nem vagyok félszeg, de maga a tény, hogy erre gondolok, hogy tudatossá kell tennem magamban a viselkedésem könnyedségét és természetességét (ami már nem természetes), meglehetősen zavar. Miközben jövök visszafelé, az is eszembe jut, hogy a szoknyám felszegésének öltései feltűnően látszanak, s biztos észre is vették már. S egyáltalán, vajon miket gondolnak rólam? Biztos kellemetlen csalódást okoztam. Mindenesetre kínosan ügyelek arra, hogy tetsszem, nemcsak külsőleg, mindenképp.
A reggeli komplett. Csupa finomság van előttem. De valahogy nincs étvágyam: a türelmetlenség s ez a kivételes alkalom nem is engedi, hogy ilyen mindennapi dolgokkal foglalkozzam elmélyülten, mint az evés, másrészt viszont ez az egész étkezés kezd egész ünnepélyes kereteket felvenni. A pincér – mintha egy ceremóniának lenne végrehajtója - nagy hajlongások közepette, széles de finom karmozdulatokkal szolgál fel. Mellettem, az ablaküvegen túl egy soha nem látott forgalmú város, előttem, az asztal túlsó felén, az eddig nem látott bár oly ismertnek érzett nagybácsi, aki „apai szeretettel” írta azt a sok hosszú levelet, amiknek tanácsait többnyire nem fogadtam meg, jóllehet elméletben egyet értettem velük. „Majd mindent megbeszélhetünk most, személyesen”- gondolom, egy pillanatig csak, mert miközben figyelmesen szemlélem arcát, melyről időközben lekerült a napszemüveg, sokkal inkább a múltat kutatom semmint a közeljövőt, s nem is őt, hanem apámat keresem, benne. Apámat, a sohanemismertet, a megfoghatatlant, akiből csak egy megtört igazolványkép, egy leckekönyv, egy tábori képeslap, egy notesz és filozófiai tanulmányának kézirata maradt: ”A logika értelme”, melyre ironikusan és kegyetlenül rácáfolt tragikus halála, melyben sem logika, sem értelem nem volt. Apámat keresem az öccsében. És közben ő arcvonásaim mögött a bátyját keresi s véli felfedezni. Látom szemének szomorúságát, s akkor is sejteném, hogy apámra gondol, ha nem mondaná: „Teljesen olyan vagy, mint Karcsi.” S már tudom, hogy én, mint „Karcsi lánya” vagyok itt, mint egy megmaradt darab belőle, s lényegtelen, hogy a szoknyámon a felhajtás nem tökéletes... Apám láthatatlanul köztünk van… Alig beszélünk. Csak nagynéném csacsog mellettünk kedvesen, a földön járó ember józanságával, s nagyon messzire tőlünk.
A taxiban eszembe jutnak az otthonról hozott intelmek: ”Aztán jól nyisd ki a szemed! Nézz körül, ahogy csak tudsz!” Meg is próbálom: kinézek az ablakon, de hirtelen elszédülök. Talán sok volt egyszerre mindez: Anyu nehéz búcsúja, a hosszú utazás, a találkozás, s most ez a kanyargó forgalom…
Jól esett hátradőlni becsukott szemmel a süppedő ülésen, s élvezni a „boldogság” mozdulatlannak hitt, kényelmes állapotát. Igen. Akkor úgy éreztem, boldog vagyok, hiszen minden okom megvan rá: ideérkeztem egy meseszép országba, ahhoz az emberhez, aki a távolból képes volt arra, amire a közelemben senki: megértett, s most, talán, majd megtanít élni.
1968. november 18.
Kész a regényem: ("Ablakok") (és tükrök.) Azt hiszem, jó. Szeretném megjelentetni, bizonyítani, hogy vagyok valaki,. Önmagamnak is! Mert még mindig - e nagy munka után - sem tudom biztosan. Egy regényt mindenki tud írni. Tudna! - Többet kell! Egyelőre elbeszéléseket... Van témám! Írnom kell, mert nem tehetek mást.
Bár élhetném máshogy az életemet.
Nos... nem lett belőlem "író" ... Mégis egyfolytában irok is. Igy élek...:)
A lányom pont annyi idős most, 25, mint én e bejegyzéskor.
Úgy tűnik ő valósitja meg az én egykori "írói" álmaimat, de nem azért mert én erre tereltem.
Azt hiszem, úgy tűnik, ő eleve "író"-nak született.
(lásd már gyerekkori "költői" megnyilatkozásait is:
Bár mostanában -PHD hallgatóként- főleg tanulmányokat, esszéket, kritikákat publikál , az állandó tárcák és elbeszélések mellett....
Nagyszerűeket!
(l. pl:
2010. június 18., péntek
levél folyt. 3.r.
Éppen ide akartam hívni.
Kit? - csodálkoztam, hogy leplezzem a "titkot".
Ne tettesd magad! Tetszik neked...
Dühös lettem. "Ez más!" - mondtam.
De nem tudtam volna megmondani, hogy mi. Most sem tudom...
Lehet, hogy csak a képzelet játéka. De akkor is van.
Kereshetem a szót rá, de mik a szavak? Formák, teletömve mindenféle jelentéssel., mindenki mást ért rajtuk. Én azt hiszem, többet és fontosabbat találtam, mint egy szó - csak nem tudok mit kezdeni vele - egyedül.
Hát ezért vállaltam a "kockázatot" és a lehetetlent: a szavakra bízva elmondani, ami szavakkal úgyis elmondhatatlan.
De nem is tudom, valójában ezt akartam-e.
A leírott szó a kimondottnál is jobban torzít.
Azt hiszem, túl sokat írtam, pedig többet akartam mondani. (És mégis: talán hallgatnom kellett volna? vagy csak
köszönetet mondani Marat-ért, Luciferért, Quentinért és a többiekért. (és beérni velük.)
(Hát most mégis elmondtam)
....
De: Ha mindent a szavakra kell bízni, akkor el kell hallgatni sokmindent...
Ez egy piszkozat a naplófüzetemben. Tele átírásokkal, javításokkal, áthúzásokkal. nem, tudom, hogy végül is, mi lett a végső (levél)változat... Sőt azt se, hogy egyáltalán borítékba került-e, elküdtem-e...
De az tény, hogy ezután irtam - szinte naplószerűen - de köré gyűjtve a mondanivalómat- egy csomó u.n. "elküldetlen levelet" - ezeket már eleve nem az elküldés szándékával. (Később "falrahányt leveleknek" becéztem, mert lett folytatása is... úgy, hogy a "cimzett" más más volt...)
2010. június 17., csütörtök
levélfolyt.
S itt most sokmindent elhallgatok. Sajnos a szokásos és illő elismerő szavakat is. - egészen egyszerűen azért, mert nem tudom, mi történt akkor.
Varázslat? Csoda? - Számomra a színház mindig is az volt. Felemelt, megváltoztatott. Amíg a nézőtéren ültem.
De most más történt. nem csak ez. És a függöny legörddülése után se lett vége a csodának - belém költözhetett. Csak éppen nem ismétlődhetett meg. Pedig vártam.
És kis idő múlva, a Fészekben észrevettem, hogy az ajtó mellett Quentin bocsánat: Kálmán György vacsorázik. Az a másik, a színpadon játszott és vívódott - és nekünk -hazudok, úgy hottem, hogy nekem! beszélt, fentről , a színpadról s olyan közelről. Aztán később itt, egy szinten, egy méterre, és mégis messze, már semmit sem akart mondani. (és egészen biztos, nem is volt kiváncsi arra, amit esetleg én mondhattam volna.... Pedig én nagyon nagyon szerettem volna beszélni. De nem lehetett...
(folyt. köv.)
2010. június 14., hétfő
196(7)8! február 3
... érdekes módon nem csak a régi "naplómban" , hanem itt is... (de nem soká annál nagyobb lendülettel és rendszerességgel és kifejtettséggel folytatódni fog!) (egy kis levélblokk után)
szóval, folytatom:
A folytonosság megszűnt, de úgyis magamnak írom, - s így nem is fontos. (hm... no, ha ezt tudtad volna kedves 25 éves naplóíró énem..., hogy mennyire tévedtél, bocs, így, több mint 40 év távolából...)
De hogy ez az egész napló-forma nem elégít ki, s hogy más-nak akarok minduntalan írni, s hogy ilyen törekvések "piszkozatává" vált eme más célokkal elindított füzet - az nem véletlen. - Lehiggadtam, elültek azok a heves érzelmi viharok, amelyek felszántották itt az előző lapokat. Már nem boncolom, nem gyötröm magam. Nyugalmat és kiegyensúlyozottságot hazudok - s már magam sem tudom, hogy valójában hazudok-e. Az is lehet, hogy kezdek süllyedni. Bár mások szerint nagyon az előnyömre változtam. - Most Pesten (a nagybátyámékkal) mindenki "el volt tőlem ragadtatva".Pedig semmit sem csináltam, csak mosolyogtam, illedelmesen válaszolgattam a kérdésekre, és lehetőleg egyáltalán nem beszéltem magamról, vagy csak az elégedettség hangján. A problémáimról? - Egyszerűen letagadtam.
Hát úgy látszik, ez kell a "szeretetre méltóság"-hoz. Eltitkolni a bajainkat. Nyelni, nyelni, és aztán egyszer csak megfulladni...(?)
Vagy kinyitni a "szelepet"...?! Hát tényleg csak az őrültek engedhetik meg maguknak? S nem őrült gondolat, hogy épp annak tegyem, aki ezt színpadon ki is mondta? (K. Gy.-re utalok, ill. Pirandello Csörgősipka c. darabjából, Ciampára)
Írjak neki? Mintha magamnak írnék? Már megint? Vagy talán elég lesz leírni... kiírni...
itt 5 oldalnyi "piszkozat" következik, áthúzásokkal, újrafogalmazásokkal, többszöri nekikezdésékkel, megtorpanásokkal
"Ne haragudjon (a zaklatásért)... nagyon sokat töprengtem, míg eljutottam idáig, hogy zaklassam önt. (Legalább annyira le akartam beszélni magam ennek a levélnek a megírásáról) Józanságra és egyéb elfogadott formulára hivatkozva legalább annyira próbáltam lebeszélni magam róla, mint amennyire meg akartam írni ezt a levelet. /
Nem haragudjon, de de nem sikerült megakadályoznom, hogy levelet írjak önnek. (Tiszta Tatjana! :)
Hiába volt minden: hivatkozás a józanságra (bizonyos elfogadott formulákra - ), a nevetségesssé válás megjósolása - nem sikerült lebeszélni magam. (mert mindenképp meg akartam írni ezt a levelet) pedig ezt legalább annyira akartam , mint írni. S hogy miért? Mert úgy érzem: muszáj. még akkor is, ha közben folytatom a vitámat, s igyekszem nem gondolni arra, hogy a "címzett" hogy is fogadja mindezt. (
El kell mondanom valamit, s ahhoz, hogy elmondhassam, szükség van arra is, hogy higgyem, érdekli azt, akinek szól.
(Ez az utolsó elhitetésem, önáltatásom lesz (micsoda önáltatásnak bizonyult ez is!)- ami nélkül paradox módon nem szűnhetik meg a többi.
Ki akarok írni magamból valamit, de nem elég magamban gondolkodnom... S hogy miért levélben teszem? Talán azért, mert az igazság az, hogy aminek a
nevét keresem, hogy nem is nagyon akarok megszabadulni tőle, hanem értelmet adni neki, és valóságossá tenni, leválasztva róla a képzelet kristályait. (mintha nem tudtam volna - Stendhaltól is, hogy épp ezzel lehet elindítani a kristályosodási folyamatot...) De ezt a műveletet egyedül nem tudom elvégezni - a segítését kérem - ami (talán) akkor is segítés lesz, ha elmarad. ("úgy segített, hogy nem segithetett"... (J. A. - és mégse...)
Látja, mindenképp valami rajtam kívüli bizonyosságot keresek, és mégis (vagy talán épp ezért?) csupa határozatlanságban és általánosságban mozgok.
Megpróbálok konkrétabb és elviselhetőbb lenni.
(No, itt abbahagyom, mert jelenleg én nem birom tovább az "elviselhetetlenségem"... majd folytatom....)
.......